ساحل سلامت

ساحل سلامت
چنانچه سرمشق و الگو باشی ، نیازی نخواهی داشت برای دیگران قوانین زیادی وضع کنی

ماسک هایی برای برطرف کردن لکه های سیاه پوست

 

1 - پونه را له کرده سپس آنرا با روغن زیتون مخلوط کرده و به مدت سه روز در مقابل نور خورشید قرار دهید. بعد از سه روز به مدت 15 دقیقه حرارت می دهید آن را صاف کرده ، پماد به دست آمده را برای از بین بردن لکه های سیاه استفاده کنید.

 

2 - تخم ترب را در سرکه خیس کرده و پس از گذشت 24 ساعت آنرا برروی لکه های سیاه پوست قرار دهید. این عمل را هر روز تکرار نموده تا لکه ها کم کم بهبودی حاصل کنند.

 

3 - مقداری سیر را پوست کنده و آنرا با رنده ریز کنید و با عسل مخلوط نموده، مخلوط حاصل را جهت بهبودی لکه های سیاه پوست مورد استفاده قرار دهید و به مدت 30 دقیقه بر روی لکه ها قرار داده و پس از آن با آب ولرم بشویید. این عمل را یک روز درمیان تکرار می کنید.

 

4 - دانه کنجد را له نموده و به مدت 3 روز در مقدار اندکی آب خیس کنید و بعد از گذشت این مدت، این مخلوط را بر روی پوست بمالید، این ماسک هم باعث از بین رفتن لکه های سیاه می شود و هم نرم کننده پوست است.

 

5 - گل زنبق سفید را خرد کرده و در یک شیشه سفید می ریزید و به آن مقداری روغن زیتون طبیعی تازه اضافه نمایید، سر شیشه را بسته و به مدت دو روز در مقابل آفتاب قرار دهید و بعد آنرا صاف کرده و بر روی لکه های سیاه صورت خود بمالید. (این روغن برای سوختگی و آفتاب زدگی نیز مفید می باشد)

 

6 - مقداری پونه را له کرده، چنانچه آنرا به صورت ضماد در محل لکه های سیاه پوست قرار دهید، اثر شفابخش دارد.

 

7 - روغن کرچک، لکه های سیاه پوست و همچنین زگیل و کبودی پوست را برطرف می کند.

 

8 - شیر ، در از بین بردن لکه ها و دانه های سرسیاه بسیار مفید می باشد ، قبل از استفاده از شیر، باید پوست را با آب گرم بشویید و برای اثرگذاری بهتر، می توان شیر را با عصاره بابونه یا بومادران مخلوط نموده و سپس استفاده کرد.

 

9 - استفاده از لیموترش به تنهایی یا همراه با گلاب با سفیده تخم مرغ ماسک خوبی در از بین بردن و بیرون کشیدن دانه های سرسیاه پوست می باشد و پس از استفاده از این ماسک باید پوست را با آب نیمه گرم شست و شو داد.

 

10 - جو دو سر را بپزید و با بادام کوبیده مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. این خمیر را به مدت 15 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید. این ماسک در از بین بردن دانه های سرسیاه پوست بسیار موثر می باشد.

 

11 - عسل، افزون بر تقویت پوست و شفابخشی، پاک کننده خوبی است، یک قاشق غذاخوری عسل را بر روی حرارت ملایم، رقیق سازید و بر روی دانه های سرسیاه پوست بمالید و اثر آن به وضوح ملاحظه نمایید.


[ دوشنبه بیست و دوم اسفند 1390 ] [ 2:31 ] [ شاهرخ بکری ]

ماسک آلوی قرمز

براى تهیه ماسک آلوى قرمز کافى است هسته آلوى قرمز را درآورید و سپس آلوها را له کنید و چند قطره روغن بادام شیرین به آن اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید و سپس به مدت 20 دقیقه آن را بر روى پوست بمالید و آنگاه با پنبه آغشته به گلاب آن را پاک کنید.

ماسک لیمو ترش

براى تهیه ماسک لیموترش آب دو عدد لیمو را بگیرید و با یک قاشق عسل گرم، مخلوط کنید و روى پوست بمالید و پس از 20 دقیقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاک کنید.

 

ماسک هویج

ماسک هویج نیز به وسیله آب هویج تهیه مى شود. براى این منظور مقدارى آب هویج را با ماست مخلوط کنید و با انگشت روى پوست بمالید و پس از 20 دقیقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاک کنید.

 

ماسک کدو حلوایى

مقدارى کدو حلوایى رسیده را له کنید و به صورت ماسک براى متعادل ساختن چربى پوست صورت استفاده کنید.

 

ماسک سفیده تخم مرغ

یک عدد سفیده تخم مرغ را خوب بزنید؛ پس از کف کردن به آن نصف لیوان لیموترش اضافه کنید وبه هم بزنید و روى تمام پوست بمالید. پس از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید.

 

ماسک پرتقال و لیمو

دو قاشق آب پرتقال و یک قاشق آب لیمو ترش را خوب مخلوط نمایید و به صورت بمالید. بعد از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید.

 

ماسک خیار

خیار را بپزید و له کنید، به صورت ماسک روى صورت بگذارید و پس از 20 دقیقه با آب ولرم بشویید.

 

ماسک زرده تخم مرغ و آووکادو

 1 قاشق سوپخورى خاک رس (خاک رس یا خمیر پاک کننده که به شکل پودر در تمام مغازه ها و فروشگاه هاى غذایى بهداشتى موجود است) + یک عدد زرده تخم مرغ + یک چهارم قاشق آووکادو له شده + مقدارى روغن فندق (براى این که یک مخلوط نرم داشته باشیم) را با هم مخلوط کرده و بر روى پوست خود به مدت 15 الى 20 دقیقه گذاشته و بعد با آب ولرم بشویید. (زرده تخم مرغ وآووکادو رطوبت از دست رفته پوست را دوباره باز مى گرداند، خمیر پاک کننده ترشحات چربى پوست را خشک کرده، روغن فندق این حالت را در پوست تعدیل کرده و آن را تقویت مى کند ) .

 

ماسک سیب

 یک عدد سیب رنده شده را با 5 قاشق سوپخورى عسل مخلوط کنید و سپس روى پوست صورتتان بمالید و پس از 10 دقیقه با آب سرد بشویید.

 

ماسک گوجه فرنگى

 یک عدد گوجه فرنگى را خوب له کنید و بگذارید به مدت 15 تا 20 دقیقه روى پوستتان بماند. سپس پوستتان را با آب گرم بشویید.

 

پوست هاى چرب نسبت به موادپاک کننده و مواد آرایشى و دارویى حساس هستند و ممکن است در اثر مصرف مواد پاک کننده یا محلول هاى الکل دار دچار قرمزى، خشکى، خارش یا پوسته ریزى شوند. در این صورت باید مصرف هرگونه شیرپاک کن، محلول هاى طبى و داروهاى موضعى را متوقف و به پزشک مراجعه کرد تا پماد ساختنى (ترکیبى) التیام دهنده اى را تجویز کند. روى پوست هاى چرب که این گونه تحریک شده اند نباید پماد یا کرم بتامتازون، تریامسینولون، هیدروکورتیزون یا فلوسینولون مالید و نیز در این مواقع نباید صابون اسیدى مصرف کرد.

 

افرادى که پوست چرب دارند باید مصرف چربى و قند را به حداقل برسانند و غذاهایى مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شکلات و موز را بسیار کم مصرف کنند. این افراد براى کنترل چربى پوست خود و برخوردارى از یک پوست شاداب و خوب باید خواب کافى، اعصاب راحت و تغذیه مناسب داشته باشند و هرچه مى توانند سبزى و میوه مصرف کنند.

[ دوشنبه بیست و دوم اسفند 1390 ] [ 2:26 ] [ شاهرخ بکری ]

آیا میدانستید که سفید کردن دندانها اولیـن خـدمات بـهداشتی و آرایشــی اسـت کـه امـروزه افراد به دنبال آنند و این محبوبیت روز به روی هــم بیشتر و بیشتر می شود؟

 

یـک تحقـیق جـدید نشان داده اسـت که %80 از امریکایـی هـای بین 18 تا 49 سال به دنبال سفید کـردن دنـدان هـایشــان هسـتـنـد و ایـن آمـار بـرای خـانـم ها حتی به %85 نیز مـیرسد. 6 نـفر از هـر 10 نفر، به ویژه افراد بین 18 تا 24 سال، عقیده دارند که اگر هنگام لبخند زدن دندانهایشان سفیدتر و زیباتر باشد، اعتماد به نفس آنها تاحد زیادی بالا خواد رفت. طبق آکادمی آرایش دندان در امریکا، امریکایی ها بیش از 1.4 بیلیون دلار را سال گذشته صرف خرید محصولات سفید کننده دندان موجود در بازار کرده اند.

 

یکی از اولین چیزهایی که افراد در ملاقات با افراد جدید به آن دقت می کنند، لبخند آنهاست. سفید کردن دندان یکی از ساده ترین و در دسترس ترین راه ها برای بهبود ظاهر، ایجاد تاثیر مثبت و به دست آوردن ظاهری جوانتر و زیباتر می باشد. دندان به مرور زمان تغییر رنگ داده و زرد می شوند. سفید کننده دندان، عملیاتی پزشکی نیست که روی دندانهایتان انجام شود، و باعث بالا بردن سلامت دندانهایتان نمی شود اما می تواند آنها را سفیدتر کند.

 

علت تغییر رنگ دندانها چیست؟

 

عوامل مختلفی می تواند در تغییر رنگ دندانها تاثیر داشته باشد که از جمله آن میتوان به بالا رفتن سن، کشیدن سیگار، عوامل وراثتی، مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگدار، رنگ باقی مانده از داروها، و تخریب های شیمیایی دندان اشاره کرد. برخی از متداولترین دلایل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چای، و سیگار است. افرادی هم که عادت به مصرف بیش از اندازه نوشابه دارند هم با چنین مشکلی مواجه خواهند شد.

 

جدا از رنگ گرفتن دندانها، سه عامل مهم وجود دارد که می تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثیر داشته باشد.

 

ژنتیک در این زمینه نقش موثری دارد. بعضی افراد به طور طبیعی نسبت به بقیه دندانهای سفیدتری دارند. بیماری ها هم می توانند عامل موثری در این رابطه باشند و برخی داروها ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود. اگر احتمال میدهید که تغییر رنگ دندانهایتان به خاطر مصرف یک داروی خاص است، می توانید این مسئله را با دندانپزشکتان مطرح کنید.

 

سیگار کشیدن هم می تواند باعث زرد شدن دندانها شود. از بین رفتن این لکه ها زمان بیشتری می برد. لکه های ناشی از نیکوتین 1 تا 3 ماه طول می کشد تا با مصرف مواد سفیدکننده، به حالت اول برگردند. استفاده از تنباکو نیز از دست رفتن سفیدی دندانها و تغییر رنگ آنها را تسریع می کند.

 

بالا رفتن سن نیز با زرد شدن دندانها در ارتباط است. مینای دندان، که بخش سخت خارجی دندان است، به مرور زمان نازک تر شده و باعث می شود لایه زرد داخلی نمودار شود. اکثر این موارد، لکه های زرد و قهوه ای هستند که ممکن است از جمع شدن پلاک دندان، لکه های ناشی از غذا، و بهداشت ضعیف دندانها، ناشی شود. تغییر رنگ دندان مربوط به بالا رفتن سن و وراثت معمولاً در هر 9 نفر از 10 نفر ایجاد میشود. از بین بردن این نوع لکه ها با جرم گیری خیلی راحت و سریع انجام می گیرد و بین 1 تا 6 هفته صورت می گیرد.

 

قانون کلی این است که هر چیزی که ممکن است لباس شما، دستمال سفره تان یا فرشتان را لکه دار کند، می تواند روی دندانهایتان هم لکه بیندازد. مثلاً سس گوجه فرنگی، کیک زغال اخته، شراب قرمز و ....

 

سفیدکننده های دندان سه دسته هستند:

 

1 .  جرم گیری دندانها برای تغییر دادن رنگ آنها. دندانپزشک شما می تواند کار جرم گیری دندانهایتان را در مطب خود انجام دهد. محلولی که برای اینکار مورد استفاده قرار می گیرد پروکسیدی غلیظ درحدود %35 دارد. طی یک جلسه، رنگ دندانها را می توان 12 تا 14 درجه سفیدتر کرد.

 

2 . خودتان هم می توانید با استفاده از ابزاری که از دندانپزشکتان خریداری می کنید، اینکار را انجام دهید. دندانپزشک ژلی برایتان تهیه می کند که باید به مدت دو هفته هر شب چهار ساعت روی دندانهایتان بمالید. این ژل ها بین 10 تا 15 درصد پروکسید در خود دارند و می توانند رنگ دندانها را تا 8 درجه سفیدتر کنند.

 

3 . استفاده از خمیردندانهای ارزان که در بازار موجود است. این خمیردندانها که حاوی 4 درصد پروکسید هستند می تواند 2 تا 3 درجه رنگ دندانهایتان را سفیدتر کنند.

 

جرم گیری همیشه هم جواب نمی دهد

 

اگر در دندانهای جلویی خود، پر کردگی همرنگ یا معمولی داشته باشید، جرم گیری جواب نخواهد دارد. محلول جرم گیری نمی تواند رنگ این مواد را تغییر دهد. به این ترتیب با جرم گیری فقط زردی این قسمت را نمایانتر می کنید. بنابراین بهتر است قبل ازاستفاده از هر روش سفید کردن دندان حتماً با دندانپزشکتان مشورت کنید.

 

عوارض جانبی جرم گیری دندان

 

جرم گیری کردن دندانها می تواند تاثیرات حانبی هم داشته باشد. دندانها ممکن است حساس شوند (حساسیت گرم و سرد) و همچنین وقتی از محلول جرم گیری استفاده می کنید، ممکن است لثه هایتان اسیب ببینند. از جمله سایر عوارض می توان به گلو درد، درد دندانها، سوزش یا خارش بافت ها و سردرد اشاره کرد.

 

مردم دندان آبی

 

در مورد سفید کردن دندانها هم نباید افراط کرد. رنگ ناشی از بسیاری از درمان ها غیرطبیعی است. باید اجازه دهید دندانهایتان مرواریدگونه سفید شوند. متاسفانه بعضی افراد بیش از اندازه از جرم گیری استفاده می کنند. من این دسته از افراد را مردم دندان آبی نامیده ام. همه شما حتماً آنها را دیده اید. دندانهای آنها یک سایه آبی رنگ دارد. این افراد باید درحدی جرم گیری کنند که سفیدی دندانهایشان با سفیدی چشم هایشان هماهنگی داشته باشد.

 

تاثیر جرم گیری چه مدت زمان باقی می ماند؟

 

یادتان باشد سفید کردن دندانها همیشگی نیست، چون دندانهایتان دوباره به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد. افرادیکه بیش از اندازه از موادغذایی و نوشیدنی هایی استفاده می کنند که باعث تغییر رنگ دندانها می شود، در کمتر از یک ماه، دندانهایشان دوباره تغییر رنگ می دهد. اما آندسته از افرادیکه سعی می کنند کمتر از این موادغذایی و نوشیدنی ها استفاده کنند، ممکن است بتوانند آن سفیدی را تا یک سال یا بیشتر هم نگه دارند.

 

مسئله ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پس از استفاده از اینگونه مواد، سریعاً دندانهایتان را شستشو داده و مسواک بزنید. بهداشت دندانهایتان باید در راس مسائل بهداشتی شما قرار گیرد. حداقل روزی دو مرتبه دندانهایتان را مسواک کنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برای از بین بردن لکه ها روی سطح دندان و زردی دندانها از خمیردندانهای سفید کننده (یک یا دو بار در هفته) استفاده کنید. در سایر زمانها از خمیردندان معمولی استفاده کنید.

 

برحسب روشی که برای سفید کردن دندانهایتان به کار می گرید، ممکن است هر 6 ماه یکبار بعد از یک تا دو سال، نیاز به بازبینی دوباره دندانهایتان باشد. اگر سیگار می کشید یا بیش از حد از نوشیدنی هایی که ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود استفاده می کنید، احتمالاً این بازبینی باید زودتر انجام گیرد.

[ دوشنبه بیست و دوم اسفند 1390 ] [ 2:18 ] [ شاهرخ بکری ]


قرنهاست که مزاياي روغن زيتون براي سلامتي انسان ثابت شده است و در قرن حاضر استفاده از روغن زيتون در محصولات زيبايي و محبوبيت آن در ميان مردم ،هر روز بيشتر مي شود.
همانطور که روغن زيتون به عنوان يک محصول طبيعي براي سلامتي اعضاي داخلي بدن شما مفيد است به حفظ زيبايي ظاهري و بيروني بدن شما نيز کمک بسيار زيادي مي کند. براي مثال مي توانيم از روغن زيتون به عنوان تقويت کننده و نرم کننده مو استفاده کنيم . نحوه استفاده از روغن زيتون براي تقويت موها بسيار آسان و ساده است اما نتايج آن واقعا” عالي و بي نظير است.
براي تقويت موهاي خود توسط روغن زيتون از دستورالعمل زير پيروي کنيد :
حدود نصف فنجان روغن زيتون را در يک کاسه قابل گرم کردن بريزيد و آن را حدود 20 ثانيه در مايکروفر بگذاريد تا کمي گرم شود.
يک حوله روي شانه هايتان بياندازيد تا لباسهايتان کثيف نشود .
مقدار کمي از روغن زيتون را روي کف دستتان بريزيد و موهايتان رابا آن ماساژ دهيد .اگر پوست سر شما خشک است ، پوست سرتان را هم با روغن زيتون ماساژ دهيد اما اگر موها و پوست سرتان چرب است سعي کنيد روغن زيتون را طوري به موهايتان بزنيد که حدود نيم اينچ از پوست سر و ريشه موهايتان فاصله داشته باشد.اينکار را آنقدر ادامه بدهيد تا همه موهايتان کاملا” با روغن زيتون پوشيده شوند.
همه موهايتان را روي سرتان جمع کنيد و يک کلاه پلاستيکي روي سرتان بگذاريد.
حدود 15 دقيقه در همين حالت استراحت کنيد تا روغن زيتون کاملا” جذب موهايتان شود و موهايتان را تقويت کند.
موهايتان را با يک شامپوي ملايم شستشو دهيد و اگر هميشه از نرم کننده استفاده مي کنيد کمي نرم کننده هم به موهايتان بزنيد و سپس کاملا” موهايتان را آبکشي کنيد . بعد از شستشو کاملا” احساس خواهيد کرد که موهايتان نرمتر و براق تر از هميشه است و خيلي راحت تر از قبل حالت مي گيرد.

[ شنبه بیستم اسفند 1390 ] [ 16:6 ] [ شاهرخ بکری ]

امیدوارم که موجبات رضایت شما عزیزان فراهم شده باشد

[ شنبه بیستم اسفند 1390 ] [ 15:9 ] [ شاهرخ بکری ]

برای دیدن سری دوم تصاویر مربوط به بدنسازی لطفا کلیک کنید

[ جمعه نوزدهم اسفند 1390 ] [ 23:37 ] [ شاهرخ بکری ]

حفظ تناسب اندام و داشتن هیکلی جوان و زیبا به طور حتم ممکن است. در اینجا چند تمرین برای آموزش به شما ارائه می شود، این تمرین ها بدن شما را انعطاف پذیر می کنند، به آن نیرو می دهند و اندام تان را زیبا و متناسب می سازد.

چند نکتۀ احتیاطی برای انجام تمرین های زیبایی اندام
دقت کنید، برخی تکنیک ها که چرخش دارند، باید با احتیاط انجام شوند و گرنه باعث انحراف مهره ها، تنبلی عضلانی یا آسیب به مهره ها می شوند. بهتر است قبل از هر چیز نظر پزشک تان را جویا شوید.

حرکاتی که همراه با چرخش شدید هستند می توانند باعث کشیده شدن رباط ها و حتی جابه جایی مهره ها شوند. بنابراین، مهم است که این تمرین ها به آهستگی شروع شوند و به آرامی دامنه شان گسترش یابد. این احتیاط ساده، موقع انجام ۱۰ حرکت اول (برای هر تمرینی ) می تواند جایگزین گرم کردن شود

تمرین شماره ۱ تناسب اندام: خمیدگی جانبی
بایستید، پاها را باز و کمی خم کنید، سر کاملاً صاف، دست ها روی کفل ها، بالاتنه را به نوبت به راست و چپ خم کنید، و هر بار بدن تان را در راستای قائم بکشید. باسن تان نباید حرکت کند، ضمناً دقت کنید که پشت تان هم خم نشود. اگر پشت تان حساس است، در حالی که باسن را به جلو می کشید، قسمت پایین پشت تان را گرد کنید

این تمرین را ۳۰ بار به نوبت چپ و راست، ۴ بار در هفته انجام دهید

فوت و فن :

 با ریتمی که برایتان مناسب است، این حرکت را انجام دهید

هنگام خم شدن هوا را از دهان بیرون بدهید و هنگام بازگرداندن بالاتنه از بینی نفس بگیرید

اگر مفاصل زانویتان حساسند، پاهای تان را به طور موازی کنار هم نگه دارید و اجازه ندهید که به سمت خارج برود

به جای قرار دادن دست ها روی کفل ها
یک وزنه (نیم تا ۲ کیلویی) در هر دست تان بگیرید، این کار به انعطاف پذیر شدن بازوها و کشیدگی بدن کمک می کند .

تمرین شمارۀ ۲ تناسب اندام چرخش :

برای جلوگیری از انحراف جانبی ستون مهره ها، این حرکت را به آرامی انجام دهید .

بایستید، پاها باز و نیمه خم ، و بازوها موازی زمین باشند .
بالاتنه تان را به نوبت به چپ و راست چرخش دهید. دقت کنید که باسن تان نباید حرکت داشته باشد. پشت تان نباید خم شود. اگر پشت تان حساس است، قسمت پایین پشت تان را گرد کنید

چرخش را حدوداً چهل بار برای هر طرف به نوبت تکرار کنید، این حرکت را ۵ بار در هفته انجام دهید .

فوت وفن :
هنگام اوج چرخش هوا را از دهان بیرون دهید و هنگامی که بالاتنه به طرف مقابل برمی گردد، از بینی نفس بگیرید

بین هر ۲۰ چرخش، ۵ تا ۶ ثانیه مکث کنید تا دچار سرگیجه نشوید

ریتم حرکت را مطابق خوشایندتان آرام یا خیلی آرام تنظیم کنید

این تمرین را با یک چوب بر روی شانه ها هم می توانید انجام دهید

تمرین تناسب اندام شماره ۳ :
دایرۀ بالاتنه 
بایستید، پاها را باز و نیمه خم کنید، دست ها روی کفل ها باشد، با بالاتنه تان تا بیشترین حدی که می توانید دایره بزنید، به نوبت جهت دایره ها به این سو و آن سو تغییر دهید. در پایان هر حرکت بالاتنه تان را به راستای قائم برگردانید

سه نوبت در هفته و هر نوبت حدود ۱۵ بار این حرکت را تکرار کنید

فوت و فن:
_ هنگام پایین آوردن بالاتنه به سمت پهلوها هوا را از بینی تنفس کنید و هنگام بالا آمدن بالاتنه هوا را از دهان خارج کنید.

_ برای بدست آوردن بیشترین فایده از این تمرین، بالاتنه تان را تا بیشترین حد ممکن به سمت پهلوها بیاورید.

_ برای اجتناب از سرگیجه، این حرکت را به آهستگی انجام دهید؛ به نوبت یک دایره را در یک جهت و بعدی را در سمت دیگر بزنید.

ضمناً تمام این تمرین ها را می توان در حالت نشسته، بر روی صندلی یا روی زمین، انجام داد.

 

[ سه شنبه شانزدهم اسفند 1390 ] [ 20:37 ] [ شاهرخ بکری ]

پزشکان پیش از این به افراد دچار درد پشت یا درد های مفصلی مزمن توصیه می 

کردند در بستر استراحت کنند ، اما بررسی های جدید نشان داده اند که ورزش کردن و

حفظ انعطاف پذیری بدن به کنترل درد مزمن کمک بسیاری می کند .

ورزش آستانه تحمل درد را بالا می‌برد. در افرادی که دچار درد مزمن هستند، آستانه درد پایین می‌آید به عبارت دیگر میزان کمتری از درد باعث می‌شود فرد احساس ناراحتی بیشتری کند. ورزش‌های قلبی‌-عروقی، قدرتی و انعطاف‌پذیری به شما کمک می‌کند تا آستانه تحمل دردتان را بالا ببرید.

از کجا شروع کنیم؟

اگر دچار دردهای مزمن (کمردرد یا دردهای مزمن مفصل‌های لگن زانو یا شانه) هستید، با یک مربی ورزشی مشورت کنید تا یک برنامه تمرینی متناسب با وضعیت‌تان به شما بدهد. یک مربی خوب ورزشی کسی است که بتواند ارزیابی درستی از وضعیت قرارگیری بدنی شما انجام دهد. مربی به نحوه نشستن، ایستادن و راه‌رفتن شما دقت می‌کند و براساس آنها تمرین‌های لازم را مشخص می‌کند

ما در طول زندگی دچار عدم‌تعادل‌هایی در نحوه قرارگیری بدن‌مان می‌شویم. ممکن

 است هنگام حمل فرزندتان روی یک طرف لگنتان فشار بیشتری بیاورید. ممکن است

 کیفتان را روی یک شانه‌تان حمل کنید. عدم تعادل‌هایی که به‌این ترتیب به وجود

 می‌آید، اغلب ممکن است باعث درد پشت، لگن، زانو یا شانه‌ها شود

از جمله ساده‌ترین اقدام‌هایی که می‌توانید برای تسکین درد پشت یا درد سایر مفاصل انجام دهید، انجام تمرین‌های ساده و ایمن کششی است:

به پشت روی فرش یا تشک دراز بکشید. ساق پاهای‌تان را روی یک کاناپه یا صندلی بگذارید به‌طوری که ساق پاهای‌تان از پاشنه پا تا پشت زانو به‌طور کامل روی آن تکیه کند. در این حالت در وضعیتی مشابه نشستن پشت صندلی قرار دارید به جز اینکه در این حالت روی ستون فقراتتان هیچ فشاری وارد نمی‌شود.

به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را به سمت قفسه سینه‌تان ببرید. این وضعیت بدنی را وضعیت «نوزاد خوشحال» می‌گویند.

نرمش دیگری که می‌تواند تأثیری شبیه نرمش قبلی داشته باشد، این است که روی شکم روی یک توپ تعادلی دراز بکشید و بگذارید بدنتان از طرفین توپ آویزان شود.

 چمباتمه‌زدن یک تمرین ساده دیگر است که ممکن است به کاهش درد شما کمک کند. اگر هنگام چمباتمه زدن احساس درد دارید، مربی‌تان می‌تواند شکل‌های تغییریافته این وضعیت بدنی را به شما پیشنهاد کند. هر چه توانایی‌تان برای چمباتمه‌زدن بیشتر شود به میزان بیشتری دردتان کاهش پیدا می‌کند و قدرتتان برای انجام فعالیت‌هایی مانند بالا و پایین‌رفتن از پله‌ها بیشتر می‌شود.

تمرین هایی که باید انجام دهید

به جز تمرین‌های کششی که در بالا ذکر شد، مهم‌ترین نوع برای ورزش برای بهبود درد مزمن پشت و مفاصل تمرین‌های هوازی برای بهبود وضعیت قلبی‌-عروقی است. بررسی‌ها نشان داده‌اند بهبود وضعیت قلبی‌-عروقی ارتباط نزدیکی با کاهش درد پشت و زانو دارد.

مساله کلیدی یافتن تمرینی است که حین انجام آن دچار درد نشوید.ممکن است با پیاده‌روی سریع روی تردمیل این تمرین‌ها را آغاز کنید. اگر دردتان با انجام تمرین بهتر شد، می‌توانید در قدم بعدی تمرین با دستگاه الپتیکال را امتحان کنید.

اما اگر هنوز درد زیادی را احساس می‌کنید، می‌توانید ورزش‌های آبی مانند شنا را امتحان کنید یا در کلاس‌های انجام ورزش‌های هوازی درون آب شرکت کنیدغوطه‌وری درون آب برای افراد با کاهش فشار واردشده بر مفاصل به کاهش درد افراد دچار درد مفصل کمک می‌کند. با انجام ورزش‌های آبی می‌توانید تمرین‌های هوازی برای تقویت قلبی و تمرین‌های مقاومتی را بدون واردکردن فشار بر مفاصلتان انجام دهید.

تمرین‌های قدرتی نیز می‌توانند به تسکین درد پشت و مفاصل کمک کنند. سوالی که مطرح می‌شود، این است که تمرین آزاد با وزنه‌ بهتر است یا انجام این تمرین‌ها روی ماشین‌های ورزشی؟ کارشناسان می‌گویند هر دو نوع تمرین جایگاه خاص خودشان را دارند.

هنگامی که فردی برای اولین‌بار به تمرین با وزنه می‌پردازد یا دچار مشکلات مفصلی است، ماشین‌های ورزشی می‌تواند فرد را در انجام حرکتش هدایت کند اما ماشین ورزشی هنگام انجام تمرین از بدن شما حمایت می‌کند، در حالی که هنگام انجام فعالیت واقعی چنین تکیه‌گاهی وجود ندارد. بنابراین بهتر است ترکیبی از تمرین آزاد با وزنه و تمرین با دستگاه را انجام دهید به طوری که در ابتدا بیشتر با ماشین تمرین کنید و بعد با افزایش آمادگی بدنی‌تان بیشتر به تمرین آزاد با وزنه بپردازید.

تمرین‌هایی که نباید انجام دهید

افرادی که دچار مشکلات مفصلی ایجاد کننده درد شدید هستند، معمولا نباید ورزش‌هایی که فشار و ضربه شدیدی به مفاصل وارد می‌آورد، انجام دهند. برای مثال بسیاری از افراد دوست دارند بدوند و دویدن ورزشی عالی است، اما فشار زیادی روی مفاصل وارد می‌کند. بسکتبال نیز فشار زیادی روی مفاصل می‌آورد زیرا در حین آن جهیدن، جابجایی سریع و حرکات در جهات متفاوت انجام می‌شود.

بسیاری از افرادی دچار درد مزمن پشت یا مفاصل، در مورد اینکه آیا می‌توانند دوباره ورزش دلخواهشان را انجام دهند یا نه، سوال می‌کنند.

متاسفانه برخی ورزش‌ها فشار زیادی روی ستون فقرات می‌آورند؛ مثلا برای زدن ضربه‌ها در تنیس و گلف از یک طرف بدن بیشتر استفاده می‌شود؛ به این ترتیب بر یک طرف بدن فشار بیش از حدی می‌آید و طرف دیگر بدن بیش از حد در حالت استراحت قرار می‌گیرد و عدم تعادل در وضعیت قرارگیری بدن رخ می‌دهد.

برای حل این مشکل، باید راه‌های دیگری برای تقویت قسمتی از بدن که در ورزشی مانند تنیس یا گلف کمتر مورداستفاده قرارمی‌گیرد، پیدا کرد.

باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا به شما تمرین‌هایی برای متعادل‌کردن تاثیر حرکات مکرر در یک طرف بدن بدهد. انجام تمرین‌های پایه‌ای برای تقویت تنه (که در شماره‌های قبل هفته‌نامه در این صفحه درباره آن توضیح داده شده است)، می‌تواند به شما کمک کند؛ انجام تمرین‌های چرخشی و پیچشی با «توپ طبی» (توپ سنگینی با قطری به اندازه عرض شانه‌های یک فرد معمولی و حدود ۳۵ سانتی‌متر که برای تمرین‌های قدرتی استفاده می‌شود).

درد مزمن کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد؛ انجام تمرین‌های ورزشی می‌تواند به نحوی تاثیرگذار کیفیت زندگی شما را به حالت عادی بازگرداند. دلیلی برای نشستن و دردکشیدن وجود ندارد.

کشش عضله هامسترینگ

عضله هامسترینگ (عضله سه سر) در پشت هر ران کشیده شده است. سفتی این عضله، حرکت مفصل لگن را محدود می‌کند و می‌تواند با فشار آوردن به کمر، وضعیت قرارگیری درست تنه را مختل کند. انجام این تمرین باعث انعطاف‌پذیری این عضله و کاهش فشار وارد آمده بر کمر می‌شود. این تمرین را به شکل‌های گوناگونی می‌توان انجام داد:

بایستید، پاشنه یک پا را روی صندلی تکیه دهید. از کمر به جلو خم شوید و سعی کنید پاشنه پنجه پای قرار گرفته روی صندلی را با دست‌هایتان بگیرید و برای ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید تا در عضله پشت ران کشش ایجاد شود. ۳ بار این تمرین را تکرار و بعد جای پاها را عوض کنید و همین تمرین را با پای دیگر انجام دهید.

اگر دچار کمردرد هستید، می‌توانید روی یک صندلی بنشینید و پاهایتان را به‌طور مستقیم روی صندلی دیگری در مقابلتان تکیه دهید. در این وضعیت به جلو خم شوید و با گرفتن پاشنه هر پا، در عضله پشت ران کشش ایجاد کنید.

کشش در حالت چهار دست و پا

به حالت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید و نفستان را بیرون دهید و سعی کنید با منقبض کردن شکم، تنه را به سمت بالا بکشید. ۵ ثانیه به این حالت بمانید و دوباره به حالت اول بازگردید. ۶ بار این تمرین را تکرار کنید.

نیمه دراز و نشست

به پشت روی زمین دراز بکشید، زانوهایتان را خم کنید به طوری که میان پنجه پاهایتان به اندازه عرض لگن فاصله وجود داشته باشد. تیغه ‌شانه‌هایتان را روی زمین تکیه دهید. دست‌هایتان را پشت سرتان بگذارید. نفس را به درون بکشید و در حالی که در سطح جناغ سینه تنه را به جلو خم‌ می‌کنید تا سر و شانه‌تان از زمین بلند شود، نفستان را بیرون دهید. ۳ ثانیه در این حالت بمانید و ۲۰ بار این حرکت را تکرار کنید.

چرخش لگن

به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید، به‌طوری که فاصله آنها به اندازه عرض لگن‌ باشد. نفس‌ را بیرون دهید و سعی کنید با منقبض کردن شکم، کمرتان را به زمین بچسبانید و برای ۶ ثانیه در این حالت بمانید. این تمرین را ۵ بار تکرار کنید.

باز کردن مفصل ران در حالت خوابیده روی شکم

به شکم روی زمین دراز بکشید، یک پا را در حالی که زانو در حالت مستقیم قرار دارد، با منقبض کردن عضله گلوتئال (باسن) به سمت بالا ببرید. ۱۰ ثانیه به این حالت بمانید و بعد این تمرین را با پای دیگر تکرار کنید.

 

 

[ سه شنبه شانزدهم اسفند 1390 ] [ 19:12 ] [ شاهرخ بکری ]

 

نظافت شخصی مهمترین عامل جهت جلوگیری از فعالیت باکتری‌ها روی پوست بدن و ایجاد بوی نامطبوع است

 

برای شما هم اتفاق افتاده که در اتوبوس یا آسانسور ، فردی درکنارتان قرار بگیرد که بوی بد بدنش آزارتان داده باشد؟ اگر چنین تجربه ای داشته باشید ، به قطع می دانید که بوی عرق بعضی از افراد آنقدر بد و منزجر کننده است که به کلی حالتان را به هم می زند

 

این بوی زننده از کجا می آید؟

 

بوی بدن از ترکیب عرق و باکتری حاصل می شود. البته عرق به نوبه خود کاملاً بی‌بوست. این باکتری است که با عرق بدن مخلوط شده و چنین بوی زننده ای را به وجود می آورد . بدن ما دو نوع عرق آپوکرین و اِکرین ترشح می کند. عرق اِکرین برای پایین آوردن درجه حرارت بدن ما، مثلاً هنگام ورزش یا زمانی که هوا خیلی گرم است، کاربرد دارد. این نوع عرق در همه قسمت های بدن به طور یکنواخت ترشح می شود و بی‌بوست . آپوکرین نوع ویژه ای از ترشحات بدن است که در محل های مخصوصی مثل زیر بغل، کشاله های ران، دست ها، و پاها ایجاد می شود. این نوع عرق است که دلیل پیدایش آن بوی تند و زننده است ولی این هم مثل اِکرین کاملاً بی بوست و حاوی چربی و پروتئین است

 

اما چه چیز باعث می شود که عرق آپوکرین چنین بوی زننده ای از بدن ما ایجاد کند؟

 

 

باکتری هایی روی بدن ما وجود دارد که از عرق آپوکرین تغذیه می کنند. وقتی این عرق را مصرف کرد، همان کاری که سایر موجودات زنده پس از غذا خوردن انجام می دهند، از او نیز سر می زند. بله، غذا را دفع می کند. و این بوی زننده و منزجر کننده از اینجا ناشی می شود.در واقع، باکتری ها عمل دفع غذا را دقیقاً مثل ما انجام نمی دهند آنها پیوندهای شیمیایی را می‌شکنند. اما از عرق ما تغذیه می کنند و همین باعث بوی بد و چندش آور می شود

 

عوامل پیدایش بوی بد بدن

 

 

حمام کردن: یکی از دلایل عمده در پیدایش این بوی بد این است که به میزان کافی حمام نمی کنیم. البته فقط شستشوی بدن کافی نیست، پاکی و نظافت لباسها نیز در این مسئله موثر هستند. انواع بخصوصی از پارچه ها مثل پارچه های نخی، بوی بد را سریعتر جذب می کنند

 

عرق کردن: بدن برخی افراد بوی تندتری دارد، به این دلیل که بیشتر عرق می کنند. دلیل آن می تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد. این روزها استرس عامل رایج تری است. توقعات بالا، برنامه های فشرده کاری، و...همه و همه اضطرابی بیش از حد نرمال بر بدن وارد می کنند، که باعث عرق کردن بیشتر می شود. عرق کودکان معمولاً بوی بد نمی گیرد، به این خاطر که عرق آپوکرین ترشح نمی کنند. از اینرو باکتری ها نمی توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا رفتن میزان تِستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوکرین نیز ترشح می شود

 

تغذیه: خوردن برخی از غذاها نیز می تواند بر بوی بدن شما تاثیرگذار باشد. غذاهای تند و تلخ، با بوهایی نافذ معمولاً تاثیری منفی بر بوی بدن دارند. سیر، زیره، شنبلیله و کاری نمونه هایی از آن هستند . کمبود روی نیز می تواند در ایجاد بوی بد بدنتان موثر باشد. به این دلیل که این ماده به دفع سمومات بدن کمک می کند. همچنین عدم توازن قند و کافئین بدن نیز عواملی تاثیرگذار در میزان عرق بدن هستند

 

مشکلات جسمی: برخی از بوهای زننده بدن می تواند ناشی از بیماری ها یا مشکلات جسمی باشد. دیابت، بیماری های کبدی و... انواعی از این مشکلات جسمی هستندبوی بدن مردها تند تر است.

 

یکی از دلایلی که بعضی مردها عرق تندتری دارند، ممکن است میزان بالاتر تِستوسترون بدنشان باشد، چون میزان تِستوسترون در تولید عرق بدن بسیار تعیین کننده است. یکی دیگر از دلایل این است که برخی مردها به نظافت خود زیاد اهمیت نداده و به اندازه ی کافی استحمام نمی کنند. باتوجه به اینکه خانم ها معمولاً خیلی بیشتر به نظافت خود اهمیت می دهند، می توان نتیجه گرفت که چرا بوی بدن خانمها به تندی بوی بدن آقایان نیست. در بدن مردان میانسال ماده ای به نام نونیال تولید می شود که بوی بد بدن را شدت می دهد، اما در خانم ها نیز دقیقاً به اندازه آقایان این ماده تولید می شود، پس باز هم به مسئله بهداشت آقایان برمی گردیم

 

برخی مردها طبیعتاً نامرتب و ژولیده هستند. برایشان تفاوتی نمی کند که لباسی را که یک هفته مداوم پوشیده اند، دوباره بر تن کنند. بله، شستشو و پاکیزگی لباسها در خصوص بوی بد بدن بسیار مهم است. حتی اگر بدنتان نیز تمیز باشد، اگر لباسهایتان تمیز نباشند، باز هم بدنتان بوی بدی متصاعد خواهد کرد

 

یکی دیگر از دلایلی که بدن مردها بوی تندتری دارد می تواند به فعالیت جسمی بیشتر آنها برگردد. زن ها معمولاً در مقایسه با مردان، زندگی آرامتر و کم فعالیت تری دارند. به علاوه زنان خیلی کمتر به ورزش و فعالیت های شدید جسمی می پردازند. مردان ورزشکار طبیعتاً بسیار بیشتر از سایرین عرق می کنند و به همین ترتیب احتمال اینکه بدنشان بوی تند از خود متصاعد کند، بیشتر است

 

 

چه باید کرد...؟

 

بیشتر حمام کنید: حمام کردن می تواند شروع خوبی باشد. شستشوی به موقع لباسهایتان نیز کمک کننده است. البته برای جلوگیری از بوی بد بدن، دوش گرفتن از حمام کردن بهتر است. چون فشار مستقیم آب بر روی بدن، در حین دوش گرفتن، چرک و باکتریها را از بدن شسته و پاک می کند

 

پاهای خود را بشویید: پاها به ویژه کف آنها، مستعد تعرق و ایجاد بوی نامطبوعند. از این رو بلافاصله پس از مراجعت به منزل پاها را شسته و جوراب‌ها را تعویض کنید. (به ویژه پس از ورزش یا پیاده روی) اگر با شستشوی معمولی بوی بد پاها از بین نرفت، می‌توانید از مخلوط آب و نمک و یا آب گرم، صابون و مواد خوشبو کننده استفاده کنید. درصورتی که بوی پاها بسیار آزار دهنده بود و با این شیوه از بین نرفت، حتما به پزشک مراجعه کنید

 

دئودورانت ها/ضد تعرق ها: اکثر دئودورانت ها فقط بوی بد بدن را می پوشانند، اما دئودورانت هایی هستند که با این باکتری ها مقابله می کنند. موثرترین و بهترین دئودورانت ها حاوی آلومینیوم یا روی هستند، که هر دو این عناصر برای مقابله با باکتری های تولیدکننده بوی بد کارآمد هستند . ضد تعرق ها نیز غدد ترشح کننده عرق را مسدود می کنند، و باکتری ها دیگر چیزی برای فعل و انفعال با آن ندارند. استفاده از صابون های آنتی باکتریال نیز در این مورد مفید است

 

تغذیه مناسب: کم کردن مصرف کافئین از برنامه غذایی روزانه بسیار مفید خواهد بود. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر موادغذایی کافئین دار، با تحریک غدد ترشح کننده آپوکرین، در ایجاد بوی بد بدن تاثیرگذارند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح کننده اِکرین را فعال می سازد که باعث رقیق تر شدن عرق آپوکرین میشود

 

اسید بوریک: یکی از موثرترین و مفیدترین مواد برای مقابله با بوی بد بدن، اسید بوریک است که کمتر از موارد دیگر شناخته شده می باشد. ماده ای نسبتاً ارزان و بسیار کارآمد می باشد. در هر قسمت از بدن که نمی خواهید از آن بوی بد متصاعد شود، پس از حمام از این ماده استفاده کنید. اسید بوریک انتشار باکتری ها را کندتر می کند. البته استفاده بیش از حد آن نیز می تواند برای پوست ایجاد مشکل کند

 

درمان های دیگر: اگر بوی بد عرق بدنتان با هیچکدام از روش های بالا از بین نرفت، بدانید که راه های دیگری نیز برای رفع آن وجود دارد که نیازمند تجویز پزشک است. موارد بسیار شدید احتمالاً از بیماری هایی خاص ناشی می شوند که باید تحت درمان پزشکی قرار گیرند

 

 

       نگران نباشید...

 

 

اگر بدنتان بویی زننده و انزجارآور از خود متصاعد می کند، اصلاً نگران نباشید. راه های بسیاری برای رفع این مشکل پیش روی شماست. اولین کاری که باید بکنید این است که علت و سبب این بوی بد را کشف کنید و بعد می توانید برحسب آن از روش های درمانی ویژه استفاده کنید. اگر دیدید که با روش های معمول مشکلتان برطرف نشد، تردید نکنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا به شما در این زمینه کمک کند

 

 

این نکات را هم حتما بخوانید و عمل کنید......

 

در فصل تابستان حداقل هر دو هفته یکبار ملحفه‌ها را تعویض کنید

 

از خریدن لباس‌های زیر یا رویی که در آنها الیاف مصنوعی زیاد استفاده شده بپرهیزید. (بهترین نوع لباس برای لباسهای زیر و رو، انواع نخی می باشد.)

 

به‌هیچ وجه از عطر، ادکلن، مام و یا هر نوع خوشبو کننده دیگر زمانی که احساس می‌کنید عرق کرده‌اید استفاده نکنید

 

تعرق بین انگشتان پا و پشت لاله‌های گوش، این مناطق را مستعد رویش قارچ‌های پوستی می‌کند. از این رو به نظافت این نقاط توجه کنید

 

برای رفع بوی بد پا از سنگ پا استفاده کنید، اما فراموش نکیند پس از استحمام، حتما کف پاها را با کرم مخصوص مرطوب کرده و بلافاصله جوراب بپوشید. ترک پا عاملی جهت رویش قارچ به ویژه در فصل تابستان است

 

در فصل تابستان، هفته‌ای یکبار و در فصول دیگر هر دو هفته یکبار کفش‌هایتان را بشویید. این نکته درباره کفش‌های ورزشی بسیار حائز اهمیت است. استفاده از خوشبو کننده به ویژه برای پسران در دوران بلوغ لازم است

 

از صابون‌ها و شامپوهای خوشبو کننده و ترجیحا سازگار با پوست بدن استفاده کنید. تحریک پوست بدن عاملی جهت تشدید تعرق است

[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 21:25 ] [ شاهرخ بکری ]

این مشکل خیلی از افراد است: خیلی از افراد واقعاً نمی توانند عکس های خودشان را تحمل کنند و احساس می کنند که در عکس ها، بدترین قیافه و وضعیت ممکن خود را پیدا می کنند. این مشکل در خانم ها بیشتر دیده می شود اما به این معنی نیست که آقایان نخواهند هر چند وقت یکبار عکسی بگیرند که با دیدن آن اعتماد به نفسشان چند برابر شود. پس خانم ها و آقایان، اگر می خواهید در عکس ها خوب بیفتید، این چهار قدم را دنبال کنید.

 

اما قبل از اینکه کارمان را شروع کنیم اجازه بدهید درمورد یک نکته رک و راست برایتان توضیح دهم: انتظارات. سعی کنید انتظار و توقعتان معقول و منطقی باشد. هدف شما باید این باشد که سعی کنید در عکس ها در بهترین حالت ممکن خودتان ظاهر شوید، که این بهترین حالت هر چیزی می تواند باشد. اگر فکر می کنید که با چند جادو و جنبل قبل از فشرده شدن دکمه دوربین توسط عکاس، می توانید مثل جرج کلونی یا آنجلینا جولی بیفتید، سخت در اشتباهید.

 

حال نکاتی برایتان عنوان می کنیم که به شما کمک می کند در عکس ها بهترینِ خودتان باشید.

 

قدم اول: بهترین لبخندتان را بشناسید

 

بااینکه همه لبخندها در یک محل (دهان) ایجاد می شود، اما بعضی از لبخند ها موجی روی صورتتان ایجاد می کند که باعث می شود چشمانتان هم احساستان را ابراز کند. اگر حال و حوصله ندارید و دلیلی هم برای خندیدن یا لبخند زدن نمی بینید، وقتی کسی لنز دوربین را به سمتتان می گیرد، یک لبخند مصنوعی تحویل عکاس می دهید. اگر بقیه آدم های توی عکس، واقعی لبخند زده اند یا می خندند، مطمئن باشید که این لبخند مصنوعی و یخ زده تان حتماً به ذوق خواهد زد.

 

پس برای اینکه در عکس خوب بیفتید، به عکس های قبلی خودتان نگاهی بیندازید و ببینید که کدام لبخند به صورتتان بیشتر می آید. حتماً موقعیت را در نظر داشته باشید و یاد بگیرید که آن لبخند را تقلید کنید تا هر موقع دوربین هویدا شد بتوانید دقیقاً همان لبخند را روی صورتتان بنشانید.

 

قدم دوم: در معرض نور مستقیم قرار نگیرید

 

مطمئناً در خیلی از عکس هایتان فکر میکنید که تصویر اشکالی دارد که بهتر است از صحنه حذف شود—یکی از این اشکالات می تواند اشکال نور باشد. در این قدم برای خوب افتادن در عکس، خاطرنشان می کنیم که باید مطمئن شوید که به هیچ طریقی قربانی نور مستقیم و شدید نشوید. اگر احساس می کنید که پیشانیتان بیش از اندازه بلند است، صبر کنید تا نور مستقیم از روی آن کنار رود.

 

نور مستقیم، به خصوص اگر از نور خورشید باشد، چهره و حالت شما را تغییر می کند. ممکن است باعث شود صورتتان را جمع کنید یا چشمانتان را ببندید و چنین حالت هایی مسلماً عکس شما را خراب خواهد کرد. نور همچنین ممکن است باعث شود که سرتان را پایین بیندازید و این هم به نوبه خود زیر صورتتان غبغب ایجاد می کند و باعث می شود در عکس بد بیفتید. پس تا آنجا که می توانید سعی کنید در موقعیتی عکس بیندازید که از نور شدید آفتاب خبری نباشد.

 

قدم سوم: مستقیم به دوربین نگاه نکنید

 

برای خیلی از آنهایی که چهره فتوژنیک دارند، هرکاری هم که بکنند دوربین بدی هایشان را خوب و خوبی هایشان را عالی نشان خواهد داد. خیلی دیگر از آنهایی که فتوژنیک هستند هم یاد گرفته اند که طوری عکس بگیرند که همیشه فتوژنیک بیفتند. بعضی هایشان به کمی بالاتر از دوربین نگاه می کنند، ترفند خیلی هایشان هم ساده است: درست از زاویه ای که در آن بهترین شکل را دارند مقابل دوربین می ایستند.

 

اگر سرها و صورت ها متقارن بودند، این مسئله دیگر وجود نداشت اما واقعیت این است که هیچ چهره ای تقارن کامل ندارد. همیشه یک رخ شما زیباتر از رخ دیگرتان است.

 

یادتان باشد که بااینکه این صورت، موها و سر خودتان است، شاید خودتان نتوانید تعیین کنید که کدام رختان زیباتر از رخ دیگر است. پس چرا از دوستانتان سوال نمی کنید؟

 

قدم چهارم: چشمهایتان را ببندید و دوباره باز کنید

 

و آخر اینکه، بعد از اینکه زیباترین لبخندتان را زدید، نور عکس را کنترل کردید و در بهترین رخ تان قرار گرفتید، این حقه قدیمی را هم به کار ببندید: درست قبل از اینکه دکمه دوربین فشرده شود، پلک بزنید. اینکار نه تنها باعث نمی شود که چشمانتان در عکس بسته بیفتد، بلکه در زیباترین شکل ممکن خواهند افتاد.

 

خلاصه اینکه، این پلک زدن چشمانتان را تشویق می کند که هوشیارتر شوند و وقتی دکمه زده می شود، چشمانی براقتر و زنده تر در عکستان ببینید

[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 21:18 ] [ شاهرخ بکری ]

(‌ بخش آسیبهای استخوان و مفصل و عضله در کمک‌های اولیه)

 

ساختارهای‌ نرم‌ اطراف‌ استخوان‌ها و مفاصل‌ (رباط‌ها، عضلات‌ و تاندون‌ها) ممکن‌ است‌ به‌ طرق‌ مختلف‌ دچار آسیب‌ شوند. آسیب‌های‌ این‌ بافت‌های‌ نرم‌ را معمولاً «پیچ‌خوردگی‌ و رگ‌ به‌ رگ‌شدگی‌» می‌نامند. این‌ آسیب‌ها وقتی‌ رخ‌ می‌دهند که‌ در اثر حرکات‌ ناگهانی‌ یا شدید، این‌ بافت‌ها بیش‌ از حد کشیده‌ شود و دچار پارگی‌ ناکامل‌ یا کامل‌ شوند. به‌ همین‌ دلیل‌، پیچ‌خوردگی‌ها و رگ‌ به‌ رگ‌ شدگی‌ها، اغلب‌ با فعالیت‌های‌ ورزشی‌ همراه‌ هستند.

 

آسیب‌ عضله‌ و تاندون‌

عضلات‌ و تاندون‌ها می‌توانند دچار رگ‌ به‌ رگ‌ شدگی‌، پارگی‌ یا کوفتگی‌ (کبودی‌) شوند. وقتی‌ عضله‌ بیش‌ از حد کشیده‌ شود و احتمالاً دچار پارگی‌ ناکامل‌ شود، رگ‌ به‌ رگ‌ شدگی‌ روی‌ داده‌ است‌. این‌ اتفاق‌ اغلب‌ در محل‌ اتصال‌ عضله‌ به‌ تاندون‌ (که‌ عضله‌ را به‌ استخوان‌ وصل‌ می‌کند) روی‌ می‌دهد.

 

پارگی‌ تاندون‌ انگشت‌ تاندون‌ها، عضلات‌ را به‌ استخوان‌ موجود در مفصل‌ متصل‌ می‌کنند. اگر یک‌ جسم‌ سخت‌ به‌ انتهای‌ انگشت‌ برخورد کند، تا شدن‌ ناگهانی‌ انگشت‌ می‌تواند سبب‌ پارگی‌ تاندون‌ بازکننده‌ (که‌ از بالای‌ مفصل‌ انگشت‌ عبور می‌کند) از محل‌ اتصال‌ آن‌ شود.

پارگی‌ وقتی‌ روی‌ می‌دهد که‌ عضله‌ یا زردپی‌ کاملاً پاره‌ شوند؛ این‌ حالت‌ می‌تواند در تنه‌ اصلی‌ عضله‌ یا در محل‌ تاندون‌ رخ‌ دهد.

 

پارگی‌ عضله‌ حرکات‌ شدید می‌توانند به‌ پارگی‌ رشته‌های‌ عضلانی‌ منجر شوند. پارگی‌ عضله‌، تورم‌ و درد شدید ایجاد می‌کند.

تشخیص‌

ممکن‌ است‌ موارد زیر وجود داشته‌ باشند:

درد و حساسیت‌ در لمس‌

اشکال‌ در حرکت‌ دادن‌ بخش‌ آسیب‌دیده‌ (خصوصاً اگر مفصل‌ باشد).

تورم‌ و کبودی‌ موضع‌

 

کوفتگی‌ ممکن‌ است‌ در قسمت‌هایی‌ از بدن‌ که‌ حجم‌ عضلات‌ بالا است‌، به‌طور گسترده‌ روی‌ دهد. آسیب‌های‌ این‌ مناطق‌ معمولاً با خونریزی‌ به‌ داخل‌ بافت‌های‌ اطراف‌ همراه‌ هستند که‌ این‌ موضوع‌ می‌تواند منجر به‌ درد، تورم‌ و کبودی‌ شود. برای‌ درمان‌ ابتدایی‌ کشیدگی‌ها و پیچ‌خوردگی‌، باید اقدامات‌ زیر را به‌ کار ببرید: 1) بخش‌ آسیب‌دیده‌ را بی‌حرکت‌ کنید. 2) از یخ‌ یا کمپرس‌ سرد استفاده‌ کنید. 3) محل‌ آسیب‌ را فشار دهید. 4) بخش‌ آسیب‌دیده‌ را بالا ببرید. احتمالاً این‌ درمان‌ برای‌ تخفیف‌ علایم‌ کفایت‌ می‌کند اما اگر در مورد شدت‌ آسیب‌ ذره‌ای‌ شک‌ دارید، آسیب‌ را با فرض‌ شکستگی‌ درمان‌ کنید.

 

آسیب رباط ها

پیچ‌خوردگی‌ از اشکال‌ شایع‌ آسیب‌های‌ رباط‌ها است‌. این‌ حالت‌، در واقع‌ پارگی‌ رباط‌ در محل‌ مفصل‌ یا نزدیک‌ به‌ مفصل‌ است‌ و اغلب‌ ناشی‌ از یک‌ حرکت‌ پیچ‌دهنده‌ ناگهانی‌ یا غیرمنتظره‌ است‌ که‌ فاصله‌ زیادی‌ بین‌ استخوان‌های‌ مفصل‌ ایجاد می‌کند و سبب‌ پارگی‌ بافت‌های‌ اطراف‌ می‌شود.

 

پیچ‌خوردگی‌ مچ‌

این‌ حالت‌ ناشی‌ از کشیده‌ شدن‌ بیش‌ از حد یا پارگی‌ رباط‌ها (طناب‌های‌ لیفی‌ که‌ استخوان‌ها را در محل‌ مفصل‌ به‌ یکدیگر متصل‌ می‌کنند) است‌. در مثال‌ زیر، یکی‌ از رباط‌های‌ مچ‌ پا به‌طور ناکامل‌ پاره‌ شده‌ است‌.

 

اهداف‌

کاهش‌ درد و تورم‌

در صورت‌ لزوم‌، درخواست‌ کمک‌ پزشکی‌

 

1) به‌ مصدوم‌ توصیه‌ کنید که‌ بنشیند یا دراز بکشد. بخش‌ آسیب‌دیده‌ را در وضعیتی‌ که‌ برای‌ مصدوم‌ راحت‌ باشد، نگه‌ دارد.

2) در صورتی‌ که‌ از زمان‌ بروز حادثه‌، مدت‌ کوتاهی‌ می‌گذرد، موضع‌ را با قرار دادن‌ کیسه‌ یخ‌ یا کمپرس‌ سرد، خنک‌ کنید. این‌ عمل‌ به‌ کاهش‌ تورم‌، کبودشدگی‌ و درد کمک‌ خواهد کرد.

3) با قرار دادن‌ یک‌ لایه‌ پوششی‌ ضخیم‌ و نرم‌ (مثل‌ پنبه‌ یا اسفنج‌) به‌ دور محل‌ آسیب‌دیده‌ و محکم‌ کردن‌ آن‌ به‌ کمک‌ باند، فشار یکنواخت‌ و ملایمی‌ (کمپرس‌) روی‌ قسمت‌ آسیب‌دیده‌ وارد کنید. هر 10 دقیقه‌، گردش‌ خون‌ را در نواحی‌ پایین‌تر از محل‌ باندپیچی‌ کنترل‌ کنید.

4) قسمت‌ آسیب‌دیده‌ را بلند کنید و نگه‌ دارید تا جریان‌ خون‌ به‌ محل‌ آسیب‌ کاهش‌ پیدا کند. این‌ عمل‌، کبودی‌ را در موضع‌ به‌ حداقل‌ می‌رساند.

5) اگر مصدوم‌ درد شدیدی‌ را متحمل‌ می‌شود یا قادر نیست‌ قسمت‌ آسیب‌دیده‌ را به‌ کار گیرد، وی‌ را به‌ بیمارستان‌ منتقل‌ کنید. در غیر این‌ صورت‌، به‌ او توصیه‌ کنید که‌ استراحت‌ کند و در صورت‌ لزوم‌، به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ کند.

[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 21:11 ] [ شاهرخ بکری ]

(‌ بخش مسمومیتها، گازگرفتگیها و گزیدگیها در کمک‌های اولیه)

 

مارهای‌ سمی‌ بومی‌ در نقاط‌ مرکزی‌ و کویری‌ ایران‌ وجود دارند که‌ بعضی‌ از آنها بسیار خطرناک‌ و سم‌ آنها کشنده‌ است‌. اما اغلب‌ مارها غیرسمی‌ هستند. در حالی‌ که‌ مارگزیدگی‌ معمولاً آسیب‌ خطرناکی‌ محسوب‌ نمی‌شود، می‌توانند ترساننده‌ باشد. اطمینان‌ بخشیدن‌ به‌ بیمار، حیاتی‌ است‌؛ اگر فرد حادثه‌ دیده‌، آرام‌ نگه‌ داشته‌ شود، ممکن‌ است‌ گسترش‌ زهر در بدن‌ به‌ تأخیر بیفتد. به‌ ظاهر مار توجه‌ کنید تا به‌ پزشک‌ در دادن‌ پادزهر صحیح‌ کمک‌ کنید. در صورت‌ بی‌خطر بودن‌، مار را در یک‌ محفظه‌ ایمن‌ قرار دهید. در نظر داشته‌ باشید که‌ حتی‌ اگر مار مرده‌ باشد، زهر فعال‌ است‌. اگر مار گرفته‌ نشده‌ است‌، پلیس‌ را مطلع‌ کنید.

 

تشخیص‌

به‌ گونه‌ها بستگی‌ دارد ولی‌ ممکن‌ است‌ موارد زیر وجود داشته‌ باشد:

یک‌ جفت‌ علامت‌ سوراخ‌شدگی‌

درد، قرمزی‌ و تورم‌ شدید در محل‌ نیش‌

تهوع‌ و استفراغ‌

اختلال‌ بینایی‌

افزایش‌ بزاق‌ و عرق‌ کردن‌

تنفس‌ سخت‌؛ در موارد شدید، ممکن‌ است‌ تنفس‌ کاملاً متوقف‌ شود.

 

اهداف‌

پیش‌گیری‌ از گسترش‌ زهر در بدن‌

فراهم‌ کردن‌ شرایط‌ انتقال‌ به‌ بیمارستان‌

 

1) به‌ فرد حادثه‌ دیده‌ کمک‌ کنید تا دراز بکشد. به‌ وی‌ اطمینان‌ بخشید و به‌ او بگویید آسوده‌ و آرام‌ باشد. با مرکز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید و آمبولانس‌ درخواست‌ کنید.

2) با ملایمت‌ زخم‌ را بشویید و با سواب‌های‌ تمیز آهسته‌ آهسته‌ خشک‌ کنید.

3) به‌ آرامی‌ اندام‌ بالای‌ زخم‌ را با یک‌ باند رولی‌ ببندید. از باند مثلثی‌ استفاده‌ کنید تا ناحیه‌ حادثه‌ دیده‌ بی‌حرکت‌ شود.

 

هشدار!

از بند لاستیکی‌ (تورنیکه‌) برای‌ بستن‌ استفاده‌ نکنید؛ زخم‌ را با یک‌ چاقو چاک‌ بدهید در غیر این‌ صورت‌ زهر را به‌ بیرون‌ بمکید.

در صورت‌ هوشیار نبودن‌ فرد حادثه‌ دیده‌، راه‌هوایی‌ را باز و تنفس‌ را کنترل‌ کنید؛

آماده‌ باشید تا در صورت‌ لزوم‌ احیای‌ تنفسی‌ و ماساژ قلبی‌ را آغاز کنید (مبحث‌ « اقدامات‌ نجات‌دهنده‌ حیات‌ » را ببینید).

[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 14:48 ] [ شاهرخ بکری ]

بخش مسمومیتها، گازگرفتگیها و گزیدگیها در کمک‌های اولیه)

 

معمولاً نیش‌ زنبور عسل‌، زنبور یا زنبور درشت‌، بیش‌ از آنکه‌ خطرناک‌ باشد، دردناک‌ است‌. بعد از یک‌ درد تیز ابتدایی‌، تورم‌، قرمزی‌ و زخم‌ خفیفی‌ ایجاد می‌شود. البته‌، چند نیش‌ حشره‌ می‌توانند واکنش‌ خطرناکی‌ ایجاد کنند. نیش‌ در دهان‌ یا گلو بالقوه‌ خطرناک‌ است‌ زیرا تورم‌ می‌تواند راه‌ هوایی‌ را مسدود کند. در هر گازگرفتگی‌ یا گزیدگی‌ مهم‌ است‌ که‌ به‌ دنبال‌ نشانه‌های‌ یک‌ واکنش‌ آلرژیک‌ باشیم‌ که‌ ممکن‌ است‌ منجر به‌ شوک‌ آنافیلاکتیک‌ شود.

 

تشخیص‌

درد در محل‌ نیش‌

قرمزی‌ و تورم‌ دور محل‌ نیش‌

 

اهداف‌

تسکین‌ تورم‌ و درد

فراهم‌ کردن‌ شرایط‌ انتقال‌ به‌ بیمارستان‌

 

هشدار!

اگر فرد آسیب‌دیده‌، نشانه‌های‌ شوک‌ آنافیلاکتیک‌ مانند اختلال‌ تنفس‌ یا تورم‌ صورت‌ و گردن‌ را نشان‌ می‌دهد، با مرکز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید و آمبولانس‌ درخواست‌ کنید.

 

مورد خاص‌

گزیدگی‌ در دهان‌ و گلو اگر نیش‌ در دهان‌ فرد آسیب‌دیده‌ زده‌ شده‌ باشد، خطر ایجاد تورم‌ بافت‌های‌ داخل‌ دهان‌ و یا گلو وجود دارد که‌ باعث‌ انسداد راه‌ هوایی‌ می‌شود. برای‌ پیشگیری‌ از این‌ اتفاق‌، به‌ فرد آسیب‌ دیده‌ یک‌ تکه‌ یخ‌ بدهید تا بمکد یا در غیر این‌ صورت‌ یک‌ لیوان‌ آب‌ سرد بدهید تا کم‌کم‌ بنوشد. در صورتی‌ که‌ تورم‌ شروع‌ شد، با مرکز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید و آمبولانس‌ درخواست‌ کنید.

                                 

1) به‌ فرد آسیب‌دیده‌، اطمینان‌ بدهید. اگر نیش‌ قابل‌ مشاهده‌ باشد، با ناخن‌ یا لبه‌ کُند یک‌ چاقو آن‌ را کنار بزنید. از انبرک‌ استفاده‌ نکنید چون‌ ممکن‌ است‌ سم‌ بیشتری‌ به‌ بدن‌ فرد مسموم‌ تزریق‌ شود.

2) در صورت‌ امکان‌، قسمت‌ آسیب‌دیده‌ را بالا ببرید و از یک‌ کیسه‌ یخ‌ یا کمپرس‌ سرد استفاده‌ کنید. در صورت‌ پایدار ماندن‌ درد و تورم‌، به‌ فرد آسیب‌ دیده‌ توصیه‌ کنید تا پزشک‌ خود را ملاقات‌ کند.

 

[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 14:1 ] [ شاهرخ بکری ]

پسرک از پدر بزرگش پرسید :- پدر بزرگ درباره چه می نویسی؟پدربزرگ پاسخ داد :درباره تو پسرم، اما مهمتر از آنچه می نویسم، مدادی است که با آن می نویسم. می خواهم وقتی بزرگ شدی، تو هم مثل این مداد بشوی !پسرک با تعجب به مداد نگاه کرد و چیز خاصی در آن ندید :- اما این هم مثل بقیه مداد هایی است که دیده ام !پدر بزرگ گفت : بستگی داره چطور به آن نگاه کنی، در این مداد پنج صفت هست که اگر به دستشان بیاوری، برای تمام عمرت با دنیا به آرامش می رسی :

صفت اول : می توانی کارهای بزرگ کنی، اما هرگز نباید فراموش کنی که دستی وجود دارد که هر حرکت تو را هدایت می کند. اسم این دست خداست، او همیشه باید تو را در مسیر اراده اش حرکت دهد.

صفت دوم : باید گاهی از آنچه می نویسی دست بکشی و از مداد تراش استفاده کنی. این باعث می شود مداد کمی رنج بکشد اما آخر کار، نوکش تیزتر می شود ( و اثری که از خود به جا می گذارد ظریف تر و باریک تر) پس بدان که باید رنج هایی را تحمل کنی، چرا که این رنج باعث می شود انسان بهتری شوی.

صفت سوم : مداد همیشه اجازه می دهد برای پاک کردن یک اشتباه، از پاک کن استفاده کنیم. بدان که تصحیح یک کار خطا، کار بدی نیست، در واقع برای اینکه خودت را در مسیر درست نگهداری، مهم است.

صفت چهارم : چوب یا شکل خارجی مداد مهم نیست، زغالی اهمیت دارد که داخل چوب است. پس همیشه مراقب باش درونت چه خبر است.

و سر انجام پنجمین صفت مداد : همیشه اثری از خود به جا می گذارد. پس بدان هر کار در زندگی ات می کنی، ردی از تو به جا می گذارد و سعی کن نسبت به هر کار می کنی، هشیار باشی و بدانی چه می کنی

[ یکشنبه هفتم اسفند 1390 ] [ 18:36 ] [ شاهرخ بکری ]

گردو از قديم سمبل عقلانيت بوده است زيرا دانه آن در پوششي داخل پوسته آن قرار دارد، درست مثل مغز! آجيل و خشکبار موادمغذي پرفايده بسياري در خود دارند، به‌ويژه اسيدهاي چرب مفيد که براي سلامت بدن لازمند.

30 نوع مختلف کشت گردو وجود دارد. سه نوع متداول آن که براي اهداف تجاري توليد مي‌شوند گردوي انگليسي يا ايراني، گردوي سياه و گردوي سفيد يا باترنات است. گردو در ايران، امريکا، روماني، فرانسه، ترکيه و چين کشت مي‌شود. بعد از کشت، حدوداً چهار سال طول مي‌کشد تا اين گياه اولين محصول خود را به بار بنشيند.

طي هر فصل، ميوه‌ها تا مرداد ماه که پوسته ضخيم سبز رنگ شروع به شکسته شدن و نشان دادن پوسته قهوه‌اي کمرنگ داخلي مي‌کند، براي برداشت آماده مي‌شوند. گردوها شکلي تقريباً کروي و 15-10 گرم وزن دارند.

از لحاظ ساختاري، مغز گردو از دو لپه ناهموار و موج‌دار تشکيل شده است که رنگي تقريباً سفيد دارد و با يک پوسته نازک و سبک پوشيده شده است. لپه‌هاي گردو تقريباً به همديگر متصل شده‌اند. روغن گرفته شده از مغز گردو، به غير از آشپزي، بعنوان روغن حامل در داروسازي و رايحه‌درماني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

فوايد گردو براي سلامتي

 • گردو منبعي عالي از انرژِي است که موادمغذي، موادمعدني، آنتي‌اکسيدان و ويتامين‌هاي پرفايده بسياري در خود دارد.
 • گردو سرشار از اسيدهاي چرب اشباع‌شده مونو (حدود 72%) مثل اسيد اولئيک است و منبعي عالي از کليه اسيدهاي چرب ضروري امگا3 مثل اسيد لينولئيک و اسيد آلفا لينولئيک و اسيدهاي آراشيدونيک مي‌باشد. مصرف مداوم گردو در رژيم‌غذايي به پايين آوردن کلسترول کلي و همچنين کلسترول بد (LDL) و افزايش کلسترول خوب (HDL) در خون کمک مي‌کند. مطالعات نشان مي‌دهد که رژيم‌غذايي مديترانه‌اي که سرشار از اسيدهاي چرب اشباع مونو و اسيدهاي چرب امگا3 مي‌باشد، به پيشگيري از بيماري قلبي کرونري و سکته کمک مي‌کند.
 • مصرف حدود 25 گرم گردو در روز 90% از اسيدهاي چرب امگا3 ضروري (مصرف توصيه شده روزانه) را فراهم مي‌کند. مطالعات نشان مي‌دهد که اسيدهاي چرب n-3 با عملکرد ضدالتهابي خود به کاهش خطر فشارخون، بيماري‌هاي قلبي کرونري، سکته و سرطان‌هاي سينه، روده و پروستات کمک مي‌کند.
 • گردو منبعي عالي از مواد فيتوشيمي مثل ملاتونين، اسيد الاژيک، ويتامين E، کاروتينوئيد و ترکيبات پلي‌فنوليک است که با خاصيت آنتي‌اکسيدانه بودن آن در ارتباط است. اين ترکيبات اثرات بالقوه‌اي برعليه سرطان، پيري، التهاب و بيماري‌هاي نورولوژيکي دارند.
 • علاوه بر اينها، گردو منبعي بسيار خوب از ويتامين E و به ويژه گاما-توکوفرول است؛ حدود 21 گرم در هر 100 گرم (حدود 140% از سطح موردنياز روزانه). ويتامين E يک آنتي‌اکسيدان محدود در چربي بسيار قوي است که براي حفظ يکپارچگي غشاي سلولي غشاهاي مخاطي و پوست با محافظت از آن دربرابر راديکال‌هاي آزاد مضر اکسيژن لازم است.
 • گردو حاوي بسياري ويتامين‌هاي گروه B مثل ريبوفلاوين، نياسين، تيامين، اسيد پانتوتنيک، ويتامين B6 و فولات نيز مي‌باشد.
 • گردو منبع بسيار قوي از موادمعدني مثل منگنز، مس، پتاسيم، کلسيم، آهن، منيزيم، زينک و سلنيوم مي‌باشد. مس کوفاکتوري در بسياري آنزيم‌هاي حياتي مثل سيتوکروم سي-اکسيداز و سوپراکسيد ديسموتاز مي‌باشد (ساير موادمعدني که کوفاکتور اين آنزيم هستند منگنز و زينک مي باشند). زينک نيز در بسياري آنزيم‌هايي که رشد بدن، توليد اسپرم، هضم و گوارش و سنتز اسيد نوکلئيک را تنظيم مي‌کنند يک کوفاکتور به شمار مي‌رود. سلنيوم يک ريزمغذي مهم است که بعنوان کوفاکتوري در آنزيم‌هاي آنتي‌اکسيدانه مثل گلوتاتيون پِراکسيداز نقش دارد.
 • روغن گردو رايحه‌اي عالي و خاصيت قابض دارد و از پوست دربرابر خشکي محافظت مي‌کند. از گردو در آشپزي، بعنوان روغن حامل در داروسازي سنتي و ماساژدرماني، رايحه‌درماني و صنعت داروسازي و آرايشي استفاده مي‌شود.
 • براي اينکه در روز از ميزان کافي موادمعدني، ويتامين و پروتئين بهره‌مند شويد، روزانه يک مشت گردو بخوريد.

انتخاب و نگهداري

گردو در تمام طول سال در بازار موجود است. انواع مختلفي از آن وجود دارد:با پوست، بدون پوست، نمک‌زده، شيرين شده و از اين قبيل. به جاي خريدن گردوهاي فراوري‌شده، سعي کنيد انواع با پوست آن را خريداري کنيد.

موقع خريد گردوهايي با رنگ قهوه‌اي کمرنگ، هم‌اندازه و سنگين انتخاب کنيد. پوسته گردو نبايد دچار شکستگي يا تورفتگي باشد، لکه‌دار نباشد و بوي فاسدشده هم ندهد.

گردوهاي باپوست را مي‌تواند چندين ماه در جاي خشک و خنک نگهداري کرد درحاليکه گردوي پوست‌کنده‌شده بايد حتماً در يخچال نگهداري شود.

 • مغز گردو را مي‌توان به صورت بوداده، نمک‌دارشده و شيرين‌شده استفاده کرد.
 • مغز گردو طعمي شيرين دارد که مي‌تواند روي ماست، پيتزا و از اين قبيل استفاده شود.
 • از گردو خوردشده مي‌توان براي تزئين سالاد، دسر و بستني استفاده کرد.
 • از گردو قندي روي غذاهاي دريايي استفاده مي‌شود.
 • از گردو به طور وسيعي در شيريني‌پزي براي ساخت بيسکويت، شيريني و کيک استفاده مي‌شود.
 • از مغز گردو همچنين در کره گردو که طرفدار زيادي دارد استفاده مي‌شود.
 • در خاورميانه، از گردو در کنار بادام، کشمش، خرما و امثال آن در غذاهاي مخصوص ماه مبارک رمضان استفاده مي‌شود.

ايمني

آلرژي به گردو نوعي واکنش حساسيت‌زا به موادغذايي است که در آن از اين ماده استفاده مي‌شود. به دليل حساس شدن سيستم ايمني بدن توسط مواد حساسيت‌زاي موجود در گردو است که علائم جسمي مثل دل‌درد، استفراغ، تورم لب‌ها و گلو که موجب دشواري تنفس و احتقان قفسه‌سينه مي‌شود، پديد مي‌آيد. درنتيجه، توصيه مي‌شود براي افراديکه آلرژي به گردو تشخيص داده شده است، از مصرف هر نوع از آن در موادغذايي خودداري شود.

آقايان، گردو بخورند زيرا ...


يک پژوهش جديد نشان داد: گردو سرعت رشد تومورهاي سرطاني پروستات را در موش هاي آزمايشگاهي کاهش مي ‌د‌هد.

محققان دانشگاه کاليفرنيا و دپارتمان مرکز تحقيقاتي منطقه ‌اي وسترن کشاورزي در آلباني طي مطالعات اخير خود دريافته‌ اند که مصرف گردو هم سرعت پيشرفت سرطان پروستات را در موش ها کند مي‌ کند و هم تاثيرات مفيدي روي ژن‌ هاي چندگانه ي مرتبط با کنترل رشد و متابوليسم تومور دارد.

اين تحقيق حاصل مطالعات پاول ديويس، متخصص تغذيه در دپارتمان تغذيه و محقق مرکز سرطان ديويس در دانشگاه کاليفرنيا است که نتايج آن در نشست ملي سالانه انجمن شيمي آمريکا در سانفرانسيسکو ارائه شد.

دکتر ديويس اظهار داشت که يافته‌ هاي حاصل از اين تحقيق شواهد علمي بيشتري ارائه مي ‌کند مبني بر اين که گردو اگرچه سرشار از چربي است اما براي سلامتي مفيد است.

دکتر ديويس در تشريح مطالعات خود متذکر شد: اين پژوهش نشان مي ‌دهد که وقتي موش ‌هاي مبتلا به تومورهاي سرطاني پروستات مقاديري گردو مصرف مي ‌کنند که مصرف آن براي مردها نيز به آساني و بدون مشکل امکان پذير است، رشد تومور در آن ها کنترل مي ‌شود.

ديويس افزود: اين يافته مرا بسيار اميدوار کرد چون نتيجه ي مصرف گردو در بيماران مي ‌تواند مفيد و سودمند باشد.

آمارها نشان مي ‌دهد که در آمريکا از هر 6 مرد يک نفر به سرطان پروستات مبتلا مي‌ شود. اين سرطان از جمله بيماري هايي است که فاکتورهاي محيطي به ويژه رژيم غذايي نقش مهمي در بروز آن توليد مي ‌کنند.

چندين مطالعه ي باليني نشان داده است که خوردن گردو به دليل اين که سرشار از امگا 3، چربي‌ هاي چند شاخه ‌اي اشباع نشده، آنتي اکسيدان ها و ساير مواد شيميايي گياهي است، خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي را کاهش مي ‌دهد. اما در اين تحقيق براي اولين بار تاثير مصرف اين مغز گياهي خوراکي در مقابله با سرطان پروستات مشخص شد.

دکتر ديويس به موش هايي که با تغييرات و دستکاري‌ هاي ژنتيکي به سرطان پروستات مبتلا مي‌ شوند، مغز گردو خوراند.

گردو مانع از رشد تومورهاي سرطاني پروستات مي ‌شود.

پس از 18 هفته ديويس متوجه شد مصرف مقداري گردو معادل مصرف روزانه ي يک انسان در موش ها باعث شد به ميزان قابل توجهي از اندازه و سرعت رشد تومورهاي سرطاني در آن ها کاسته شود در حالي که در گروه مقايسه، موش هايي که به همين مقدار از چربي ديگر به جز چربي گردو استفاده کرده بودند،‌ اين مزايا در آن ها مشاهده نشده بود.
محققان دريافتند: در موش هايي که گردو مصرف کرده بودند نه تنها رشد سرطان پروستات 30 تا 40 درصد کاهش پيدا کرد بلکه مقدار نوعي پروتئين خاص در خون آن ها کمتر شد.

اين پروتئين يک فاکتور رشد شبه انسوليني است که ارتباط بسيار قوي با بروز سرطان پروستات دارد.

به علاوه ديويس و دستيارانش روي تاثير گردو بر فعاليت ژني در تومورهاي پروستات بررسي کرده و تاثيرات مثبت اين خوردني سالم را روي ژن هاي چندگانه مرتبط با کنترل رشد و متابوليسم تومور کشف کردند.

 

مضرات :

البته گردو با داشتن مواد مغذي زياد غذاي بسيار خوبي است ولي نبايد در خوردن آن اسراف کرد زيرا زياده روي آن باعث ورم لوزه و زخم دهان مي شود. مخصوصا گردو براي گرم مزاج ها خوب نيست و معمولا بهتر است اينگونه افراد بعد از خوردن گردو دهان خود را بشويند و يا انار ترش و يا کمي سکنجبين يا سرکه بخورند.
يادتان هم باشد مغز گردو لطيف است و در اثر ماندن کهنه مي شود ورنگ آن زرد يا قهو ه اي و طعمش تند مي شود و باعث مسموميت خواهد شد و نبايد از آن استفاده شود.

منبع : مردمان - تبيان

 

[ شنبه ششم اسفند 1390 ] [ 3:24 ] [ شاهرخ بکری ]

اگر مي خواهيد وزن خود را کاهش دهيد ، به جاي نوشابه هاي گازدار يا شربت هاي شيرين ، آب بنوشي  

پژوهشگران با بررسي بيش از 310 نفر از افراد چاق ؛ اثر مصرف آب به جاي نوشابه را بر وزن آنان ارزيابي کردند . اين بررسي که 6 ماه طول کشيد ، نشان داد ، اگر اين افراد ، مصرف نوشابه را به طور کامل کنار بگذارند ، مي توانند وزن خود را کاهش دهند .شواهد اين بررسي همچنين نشان داد ، با حذف نوشابه از رژيم غذايي ، موفقيت اين افراد در باقي ماندن در وزن خود و جلوگيري از بازگشت اضافه وزن نيز بيش از ديگران است .

مضرات نوشابه هاي گازدار


1- پـوسيدگي دندان ها : تمام نوشابه هاي گازدار خاصيت اسيدي داشته و سبب فرسايش ميناي دندان ها مي شود . همچنين مقدار قند بالاي اين محصولات ، پوسيدگي دندان ها را تسريع مي کنند .

2- چاقي : نوشابه هاي گازدار از آب تصفيه شده ، افزودني هاي مصنوعي و شکر تصفيه شده تهيه مي شود . بنابراين بدون هر گونه ارزش تغذيه اي ، و فقط به علت مقدار قند بالايشان ، کالري زيادي دارند که سبب چاقي فرد مصرف کننده مي شود . در نوشابه هاي رژيمي نيز جاي شکر معمولي ، از آسپارتام استفاده مي کنند که افزون بر اينکه يک ماده اشتهاآور است ، براي سلامتي نيز زيان دارد و مصـرف آن ميگرن ، سرگيجه و کاهش توان حافظه را در پي دارد .

3- سوء تغذيـــه : افرادي که به مصرف نوشابه هاي گازدار اعتياد دارند و از طرفي از آنجا که اين محصولات ، سبب کاهش اشتها مي شوند ، بنابراين فرد معتاد ، فقط به مصرف نوشابه هاي گازدار روي مي آورد و به سوء تغذيه دچار مي شود .

هنگامي که شما در بطري يک نوشابه گازدار را باز مي کنيد ، فوري حباب ها و گازهاي موجود در آن به بيرون جهيده و ظاهر مي شود . گاز اين محصولات به علت وجود اسيد فسفريک و دي اکسيد کربن در ترکيباتشان ، سبب اسيدي شدن اين محصولات نيز مي شود .

PH نوشابه هاي گازدار ، بين 2.5 تا 3.5 است که سبب پديد آمدن محيطي اسيدي در معده مي شود . در کل مسير دستگاه گوارش ، فقط معده توان مقاومت در برابر چنين محيط اسيدي را دارد ، اما در ديگر اعضاي دستگاه گوارش بدن از جمله دهان ، گلو و مري ، در پي مصرف نوشابه هاي گازدار ، محيط اسيدي ناهنجاري ايجاد مي شود . مخاط دهان ، گلو و مري در برابر اسيد ، بسيار حساس و آسيب پذير است .

اسيد فسفريک موجود در اين نوشابه ها نيز با رقابت با اسيد هيدروکلريک معده عملکرد صحيح معده را تحت تاثير قرار مي دهد . هنگامي که معده ناکارآمد مي شود ، غذاي مصرفي گوارش نيافته باقي مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ مي شود . افرادي که از زخم معده و سوزش سر سينه رنج مي برند ، بايد از مصرف نوشابه هاي گازدار خودداري کنند .

4 - تاثير مخرب روي کليه ها : هنگامي که ميزان اسيد فسفريک خون افزايش مي يابد کليه ها قادر به دفع سريع آن نيستند بنابراين فشار مضاعفي روي کليه ها تحميل مي شود. مصرف نوشابه هاي گازدار موجب مي شود تا کلسيم از استخوان ها برداشته شود و درون خون جريان يابد اين امر موجب رسوب کلسيم اضافي در کليه ها و در نهايت منجر به سنگ کليه مي شود.

5 - تاثير مخرب روي پوست : خون اسيدي روي عملکرد گلوتايتون تاثير مي گذارد . گلوتايتون يک آنزيم با خاصيت آنتي اکسيداني است . افزون بر آن ، نوشابه هاي گازدار بدون هر مواد معدني و ويتامين هستند . افرادي که نوشابه مصرف مي کنند معمولا مصرف آب ميوه ، شير و حتي آب را کاهش مي دهند و بدن خود را از ويتامين ها و مواد معدني که براي سلامتي پوست ضروري است ، محروم مي کنند . بنابراين پوستشان بيشتر دچار چين و چروک مي شود .

6 - تاثير روي استخوان ها : اسيد فسفريک موجود در نوشابه هاي گازدار ، ماده اي بسيار سمي است . در صنعت ، از اسيد فسفريک به عنوان سختي گير آب استفاده مي شود . به اين طريق که اسيد فسفريک سبب زدودن کلسيم و منيزيم از آب سخت مي شود . اسيد فسفريک در بدن نيز داراي عملکرد مشابهي است . يعني يــون کلسيم را از استخوان ها بر مي دارد و سبب پوکي استخوان ها مي شود .

7 - تاثير کافئيـــن : به نوشابه هاي گازدار ، کافئين افزوده مي شود تا در مصرف کنندگان اعتياد و وابستگي ايجاد کند . کافئين موجود در نوشابه هاي گازدار ، با سرعت بيشتري در مقايسه با نوشيدني هاي ديگر حاوي کافئين مانند قهوه و چاي جذب بدن مي شود . کافئين سبب بر هم خوردن نظم خواب مي شود ، نشانه هاي پيش از قاعدگي را تشديد مي کند و سبب کم آبي بدن مي شود .

متخصصان امور تغذيه بر اين باورند که نوشابه هاي گازدار سبب چسبندگي خــون ، و افزايش غلظت خون و کند شدن حرکت خون در رگ ها مي شود . افزون بر اين ، اين پديده ممکن است سبب لخته شدن خون و بروز مشکلات قلبي و مغزي شود .

نوشابه هاي خنک ، حس چشايي را نيز از بين مي برد و در مصرف کننده اشتهاي کاذب ايجاد مي کند که به چاقي مي انجامد .

براي همه آنهايي که نوشيدن نوشابه هاي گازدار را دوست دارند و فکر مي کنند همه چيز را درباره آنها مي دانند ...

موارد استفاده از نوشابه هاي گازدار

? تميز کردن توالت

يک بطري نوشابه را در کاسه توالت ريخته بگذاريد ، يک ساعت بماند . سپس آن را با آب شستشو دهيد . اسيد سيتريک موجود در نوشابه ، لکه هاي ظرف چيني را هم از بين مي برد .

? پاک کردن زنگ زدگي روي قشر کروميومي سپر خودرو

يک آلومينيم فول مچاله کرده و به نوشابه آغشته کنيد ، روي سپر خودرو بماليد ؛ زنگ زدگي از بين مي رود .

? تميز کردن زنگ زدگي از زواياي باتري خودرو

يک بطري نوشابه را روي زواياي باتري خودرو بريزيد تا زنگ زدگي ها و فرسودگي ها را جوشانده و بيرون ريزد .

? برطرف کردن زنگ زدگي پيچ و مهره

يک پارچه را در نوشابه آغشته کرده و چند دقيقه روي پيچ و مهر بماليد ؛ زنگ زدگي از بين مي رود .

? پاک کردن چربي از لباس

يک بطري نوشابه را روي لباس ها چرب ريخته و مقداري پاک کننده را هم به آن اضافه کرده و آن را شستشو دهيد .
نوشابه ها لکه هاي چربي را از بين مي برد و گرد و غبار را از شيشه اتومبيل پاک مي کند .

حال چه بايد بکنيم

نخستين نوشيدني شيرين و غير الکلي در جهان ، به شکل يک پاک کننده چند منظوره در آمده است ؛ آيا بايد آن را يک پاک کننده چند منظوره بدانيم که به عنوان يک نوشيدني مصرف مي شود ؟
افزون بر اين ؛ اگر کمي نوشابه را روي يک تکه گوشت خوک بريزيم و کمي صبر کنيم ، خواهيم ديد که کرم ها از درون آن به بيرون مي لولند .

و اما حقايق خطرناک ديگري درباره اين نوشيدني هاي متداول ، pH متوسط نوشيدني هاي غير الکلي 3/4 است .
اين محيط اسيدي به حدي قوي است که مي تواند دندان و استخوان را حل کند . جالب است بدانيد ، رشد استخوان در بدن انسان ، پس از 30 سالگي متوقف مي شود . پس از آن ، حدود 8 تا 18 درصد استخوان ها هر ساله از طريق ادرار بسته به اسيديته اي که جذب بدن مي شود ، تحليل مي رود ( اسيديته به پتاسيم ، کلسيم ، منيزيم ، فسفر بستگي دارد ، نه طعم غذا ) .

اين نوشابه ها همچنين تاثير آنزيم ها را کم کرده و در دستگاه هاضمه استرس به وجود مي آورد .

اگر يک دندان شکسته را در يک بطري نوشابه گازدار بيندازيد ، پس از 10 روز خواهيد ديد که دندان حل مي شود . دندان و استخوان تنها اعضاي بدن هستند که سال ها پس از مرگ انسان به جا مي ماند ؛ حال فرض کنيد که اين نوشابه ها چه بر سر روده و معده نرم و ظريف مي آورند ؛ آنهايي که نوشابه هاي گازدار دوست دارند ، اين بار پيش از خوردن اين نوشابه ها ، کمي فکر کنند .

به ياد داشته باشيد که بيماري ها ، يک شبه ايجاد نمي شوند ، بلکه در طي سال ها و بر اثر پيروي از رژيم هاي غذايي نامناسب ايجاد مي شوند . بنابراين مصرف نوشابه هاي گازدار را به کمترين برسانيد و به جاي آن ، به نوشيدن آب و آب ميوه هاي طبيعي روي آوريد .

منبع : خبر زندگي

 

[ شنبه ششم اسفند 1390 ] [ 2:37 ] [ شاهرخ بکری ]

تولید کالباس و سوسیس زیر پله‌ای و روی پله ای از خمیر امحاو احشای مرغ!


مصاحبه رییس سازمان غذا و دارو را بخوانید :ازمرغ فروش می خواهید که مرغ راپاک کند وتمام پوست و اشغال وچربی و دل و روده انرا بگیرد او هم این کار رامی کند و زواید را درپاتیلی میریزد ومرغ پاک کرده را به بیش از دو برابرقیمت به شمامی فروشدچندروزبعدبرای فرزندان دلبندتان باقیمت های گزاف پیتزا یا ساندویچ کالباس وسوسیس سفارش می دهیدوچه بسا خودتان هم با لذت ناخنکی به ان می زنیدوکلی خوشحال می شویدکه چه غذای دلچسبی برای فرزندانتان خریده ایدغافل ازاین که همان پوست و دل و روده و پی و چربی های مملو از هورمون را که چند روزقبل به قیمت مرغ کامل و پاک نکرده خریده و سپس دور ریخته بودیددوباره خریده اید و بالذت شاهدخورده شدن انها توسط فرزندان عزیز و دلبندتان هستیدبعدهم غصه می خورید که چراسینه پسرهشت نه ساله دلبندتان مانند سینه های یک دختر سیزده چهارده ساله شده و کم کم دارد نیاز به سینه بند پیدا می کند و دلخراش تر انکه همین فرزندی راکه ازجان خود عزیزتر می دارید به سی سالگی نرسیده به دلیل چاقی و اختلالات هورمونی و گرفتگی عروق باید از این مطب به ان مطب و از این بیمارستان به ان بیمارستان ببرید و بر بخت بد او و بخت بدخودتان نفرین کنید   
تولید کالباس و سوسیس زیر پله‌ای و روی پله ای از خمیر امحاو احشای مرغ. رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام تولید سوسیس و کالباس زیر پله‌ای و استفاده از خمیر مرغ (که حاوی همه امحا و احشای زائد مرغ هم هست) در تولید این محصولات گفت: حتی اگر جلوی چشمم از بهترین جای گوشت هم در تولید این فرآورده‌ها استفاده کنند لب به سوسیس و کالباس نمی‌زنم.  احمد شیبانی درباره وضعیت تولید فرآورده‌های پروتئینی در کشور افزود:‌ وقتی ما حدود ۲ سال پیش مسئولیت غذا و دارو را پذیرفتیم برخی تولید کنندگان سوسیس و کالباس از خمیر مرغ که حاوی همه امحا و احشا و اشغال مرغ بود استفاده می‌کردند. وی ادامه داد: ما نامه نوشتیم که جلوی این کار را بگیریم، بگذریم که چقدر اذیت شدیم و چقدر مقاومت کردند اما این یک واقعیت است که می‌گفتند اگر ما از این مواد استفاده نکنیم ضرر می‌کنیم.معاون وزیر بهداشت گفت: برخی کارخانه‌های بزرگ و معروف آمدند که این دستورالعمل را رعایت کنند اما بعد معلوم شد که یکسری تولید کنندگان زیر پله‌ای و قاچاق در بازار هستند که این کارها را می‌کنند و محصولات با قیمت ارزان وارد بازار می‌کنند و در اختیار ساندویچی‌ها قرار می‌دهند.وی افزود: کارخانه‌های بزرگ و معروف سوسیس و کالباس که از وزارت بهداشت پروانه دارند، مشکلات کمتری دارند اما همه سوسیس و کالباس‌های که در بازار هستند که از برندهای معروف نیستند، شما می‌روی در ساندویجی یک کالباس یا سوسیسی را لای نان می‌گذارد و به شما می‌دهد از کجا می‌دانید که چیست.رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: تازه سوسیس و کالباس فله هم در بازار هست، ما وظیفه داشتیم این برخورد را داشته باشیم و محکم هم پای آن ایستادیم و گفتیم خلاف است بعد هم آیین نامه آن را به دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ کردیم و گفتیم پیگیری می‌کنیم.وی گفت: البته اگر محصولات قاچاق وارد بازار شود باید مسئولان معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و بهداشت محیط با آن برخورد کنند و مأموران بهداشتی که در محل عرضه مرغ در مغازه‌ها حاضر می‌شوند و جلوی آنها مرغ را پوست می‌کنند و اشغالش را در یک ظرف می‌اندازند باید مراقبت کنند که این اشغالها وارد سیستم نشود.شیبانی افزود: بنده خودم لب به سوسیس و کالباس نمی‌زنم حتی اگر جلوی چشمم گوشت ران را هم بگذارند و با آن سوسیس و کالباس درست کنند باز هم نمی‌خورم و کلاً وزارت بهداشت به مردم توصیه می‌کند که اصلاً فست فود و سوسیس و کالباس یا همبرگر نخورند

 

[ جمعه پنجم اسفند 1390 ] [ 5:27 ] [ شاهرخ بکری ]

روزی عارف پیری با مریدانش از کنار قصر پادشاه گذر میکرد. شاه که در ایوان کاخش مشغول به تماشابود، او را دید و بسرعت به نگهبانانش دستور داد تا استاد پیر را به قصر آورند.عارف به حضور شاه شرفیاب شد. شاه ضمن تشکر از او خواست که نکته ای آموزنده به شاهزاده جوان بیاموزد مگر در آینده او تاثیر گذار شود. استاد دستش را به داخل کیسه فرو برد و سه عروسک از آن بیرون آورد و به شاهزاده عرضه نمود و گفت: “بیا اینان دوستان تو هستند، اوقاتت را با آنهاسپری کن.”شاهزاده با تمسخر گفت: ” من که دختر نیستم با عروسک بازی کنم! ” عارف اولین عروسک را برداشته و تکه نخی را از یکی از گوشهای آن عبور داد که بلافاصله از گوش دیگر خارج شد.سپس دومین عروسک را برداشته و این بار تکه نخ از گوش عروسک داخل و از دهانش خارج شد. اوسومین عروسک را امتحان نمود.تکه نخ در حالی که در گوش عروسک پیش میرفت، از هیچیک از دو عضو یادشده خارج نشد. استادبلافاصله گفت :

جناب شاهزاده، اینان همگی دوستانت هستند، اولی که اصلا به حرفهایت توجهی نداشته، دومی هرسخنی را که از تو شنیده، همه جا بازگو خواهد کرد و سومی دوستی است که همواره بر آنچه شنیده لب فرو بسته ” شاهزاده فریاد شادی سر داده و گفت: ” پس بهترین دوستم همین نوع سومی است و منهم او را مشاور امورات کشورداری خواهم نمود. “عارف پاسخ داد : ” نه ” و بلافاصله عروسک چهارم را از کیسه خارج نمود و آنرا به شاهزاده داد و گفت: ” این دوستی است که باید بدنبالش بگردی ” شاهزاده تکه نخ را بر گرفت و امتحان نمود. با تعجب دید که نخ همانند عروسک اول از گوش دیگر این عروسک نیز خارج شد، گفت : ” استاد اینکه نشد ! “
عارف پیر پاسخ داد: ” حال مجددا امتحان کن ” برای بار دوم تکه نخ از دهان عروسک خارج شد.شاهزاده برای بار سوم نیز امتحان کرد و تکه نخ در داخل عروسک باقیماند استاد رو به شاهزاده کرد و گفت:
شخصی شایسته دوستی و مشورت توست که بداند کی حرف بزند، چه موقع به حرفهایت توجهی نکند و کی ساکت بماند

[ جمعه پنجم اسفند 1390 ] [ 3:21 ] [ شاهرخ بکری ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ حاوی مطالب ورزشی ، تغذیه و اطلاعات پزشکی مرتبط با سلامت و تندرستی بوده و
نام وبلاگ بر گرفته از یک واژه کردی است که معنی آن ساعی و امیدوار میباشد
برچسب‌ها وب

در وبلاگ
در اينترنت